
Луната е много популярен обект за фотографите и тест за всички техни възможности. Но ако някога сте опитвали да заснемете Луната, вероятно сте разбрали, че това не е толкова лесно. В този материал ще прочетете какво трябва и какво не трябва да правите, когато се занимавате с фотографии на нашия красив спътник.
Използвайте трипод
Едно от най-важните неща от екипировката за всяка фотография при ниска осветеност е добрият трипод. Тъй като Луната е далеч, е много важно да имате солидна основа, тъй като дори най-лекото трепване на камерата ще причини сериозно размазване на изображението. Може би си мислите, че ще може да компенсирате с доста бързата скорост на затвора, но разберете – става въпрос за обект, намиращ се на 300 000 километра от нас и дори най-лекото движение може да е фатално за снимката.
Не използвайте бавна скорост на затвора
Луната всъщност се движи доста бързо около Земята (около 3683 км/ч) и понеже е далече, нейното движение е едва забележимо с просто око. Заради скоростта на Луната и дългото фокусно разстояние, необходимо за улавяне на изображението и, ще трябва да използвате възможно най-бързата скорост на затвора. Добро правило за направата на „остри“ и ясни снимки на Луната е скорост не по-малка от 1/125 от секундата.
Използвайте телефото обектив
За да уловите успешно какъвто и да е детайл от Луната ви трябва поне 300 мм телефото обектив. За full frame снимки ще ви трябва обектив около 800 мм.
Не използвайте филтри на обектива
Махнете всички филтри от обектива! За да избегнете всякаква възможност за изкривяване не използвайте филтри. Дори ултравиолетовия филтър трябва да бъде свален. Може да ви прозвучи страшно, особено ако никога не сте махали UV филтъра от обектива на камерата си, но в дадения случай е необходимо. Някои може да ви предложат да използвате филтри с неутрална наситеност за лунната фотография за да неутрализирате ярката светлина на Луната. Но това ще изисква от вас да снимате с ниска скорост на затвора, а както разбрахме – за ясни и качествени изображения се търси възможно най-бързата скорост.
Използвайте Looney 11 правилото
Това е същото като правилото за снимане на Слънцето – Sunny 16. Нагласете на f/11 и изравнете скоростта на затвора с вашата ISO. Например, ако ISO е нагласено на 100, задайте скорост на затвора 1/125 от секундата. ( Това не е точна наука, но ще ви даде добра отправна точка).
Не натискайте спусъка на камерата за да направите снимката
Не натискайте ръчно бутона за освобождаване на затвора и дори не докосвайте трипода, докато правите снимките на Луната. Запомнете, че дори най-лекичкото докосване може да доведе до вибрация и замъгляване на изображението. Използването на дистанционно управление е най-доброто решение в случая. Ако нямате такова устройство използвайте функцията таймер на камерата за да направите снимката.
Използвайте функцията Mirror Lock-up
Ако камерата ви разполага с тази функция, то има голям шанс да направите ясни и детайлни изображения на Луната. Дори най-лекото движение на огледалото на камерата ще развали изображението, така че, ако имате финкцията – използвайте я. Заключете огледалната система и изчакайте няколко секунди за да преминат всички възможни вибрации преди да започнете да снимате.
Не използвайте стабилизатора на изображението
Системите на Canon (IS – Image Stabilization) и на Nikon (VR – Vibration reduction) трябва да са изключени винаги, когато камерата се намира на статива. Пускането на каквато и да е функция за погасяване на вибрациите ще направи точно обратното – ще размаже и създаде „blur“ на изображението.
Запознайте се с фазите на Луната

Налице са 29.5 дни между всяко пълнолуние. Съществуват много приложения за телефона и таблета, които може да ви помогнат да следите фазите на Луната. Това е особено полезно, особено ако планирате бъдещо заснемане на Луната. Най-често заснеманата фаза е пълнолунието, но именно то се оказва и най-трудно за създаване на правилна експозиция, заради ярката светлина, която се излъчва. Страничната светлина на първата и последната четвърт дават някои много интересни възможности за улавяне сенките на кратерите и планините. Новолунието, разбира се, е най-тъмната фаза, но също може да създаде предпоставка за ефектна снимка, когато бъде добавена в нощния пейзаж.
Не разполагайте винаги Луната в центъра на кадъра

Използвайки всички споменати правила за заснемането на Луната, не се страхувайте да ги нарушите, ако снимката го изисква. Не слагайте Луната в средата на кадъра без около нея да има и нещо друго – няма нищо по-скучно от самотната Луна на фона на чистото небе, опитайте да включите и други обекти в кадъра, например сграда, клони на дърво и др.
Преминете на ръчно фокусиране
Има няколко различни метода, които може да използвате за фокусиране на Луната. Първо, пробвайте да използвате автоматичния фокус и когато уловите търсения фокус го изключете и преминете на ръчно настройване. Допълнително, може да нагласите камерата на ръчен фокус и с помощта на визьора, или дисплея може да увеличите приближението, докато получите ясен кадър. След това не пипайте изобщо пръстена за настройка, докато трае снимката.
Не снимайте Луната единствено през нощта

Най-доброто време за фотографиране на Луната е малко след като изгрее или преди да залезе, когато е ниско в небето. Когато тя е близко до хоризонта е най-близо до Земята и ще изглежда по-голяма на вашите снимки. Също така, пълнолунието може да бъде заснето дори, когато Слънцето вече е изгряло, което ще даде страхотна възможност да включите и много други обекти от околния ландшафт, както и да уловите някои кратери на лунната повърхност.
Използвайте най-яркия и най-тъмния кадър за да направите максимално добра експозицията
Терминът „exposure bracketing“, всъщност означава точно това – да направите един по-светъл и един по-тъмен кадър от този, който е избран чрез автоматичния режим на експозиция. На тъмно, изображенията винаги изглеждат по-ярки на LCD дисплея на камерата, отколкото всъщност са, когато ги отворите с компютъра. Затова се подсигурете с два стопа над и два стопа под осветеността, която ви предлага автоматиката.
Не използвайте автоматичния баланс на бялото
Използвайки автоматичния баланс на бялото ще постигнете много противоречиви резултати. Какъв е източникът на светлината идваща от Луната – Слънцето, разбира се. Така че, пробвайте дневен баланс на бялото, но ако търсите по-различен ефект може да пробвате с настройка за облачно или мъгливо време. Не се притеснявайте да експериментирате, но също запомнете, че ако снимате в RAW може да промените баланса на бялото и след това чрез някоя програма за редактиране на изображения.
Не разчитайте на светломера на камерата
Най-вероятно сензора за светлината на камерата ви ще бъде „заблуден“ от отразеният пръстен от светлина около Луната. Важно е да се отбележи, че докато Луната изгрява експозицията ще продължи да се променя. Тя ще става все по-ярка с изгрева, така че трябва да обърнете внимание на настройката на скоростта на затвора.
Снимайте в RAW режим
Снимането в RAW режим ще ви позволи да уловите повече детайли от лунната повърхност, както и ще даде повече възможност за допълнителна обработка след това. Така че, освен ако не се чувствате изключително некомфортно, използвайки камерата в този режим – снимайте Луната единствено в RAW.
Не се притеснявайте да изрежете вашите снимки
Снимайки Луната с много голям телефото обектив няма начин да не пожелаете да намалите до по-нормален размер някои от фотографиите. Но запомнете, че колкото повече „кропвате“, толкова по-малка ще е резолюцията на финалното изображение.
Редактирайте и направете изображенията по-остри
Повечето фотографии на Луната изискват допълнително софтуерно редактиране чрез софтуер за редактиране на изображения. Добавяйки контраст или острота ще подчертаете кратерите и повърхността на Луната. Както споменахме по-горе, играта с баланса на бялото и експозицията ще ви помогнат да постигнете оптималното изображение, което иначе самата камера не може да направи в автоматичен режим.
Не се страхувайте да бъдете креативни

Не се страхувайте да проявите креативност, докато снимате Луната. Повечето прекрасни изображения са редактирани – невъзможно е да направите перфектната снимка чрез заснемането на един кадър. HDR или настройката на експозиция на блендата са отлични методи за обогатяване на заснетите изображения. Най-популярния метод, използван от много фотографи е комбинацията от две експозиции – една по-ярка за обектите в околния ландшафт и по-тъмна за самата Луна. Когато комбинирате тези две изображения опитайте да увеличите Луната леко за да получите по-драматичен ефект, но и не прекалявайте, за да не изглежда фалшива.
Практикувайте, практикувайте, практикувайте
Сега излезте навън и снимайте Луната. Запомнете – не е толкова лесно, колкото изглежда, така че бъдете подготвени за не толкова добри резултати в самото начало.