Като продължение на предишните материали, сега на ред идва и мъжката фотография. Обикновено, мъжете се чувстват по-некомфортно пред камерата, така че е важно да ги предразположите и запознаете с процеса на снимане преди да започнете.
Винаги е добра идея да се подготвите добре преди снимките. Един малък съвет – въведете своя модел в процеса. Той ще се чувства по-добре, знаейки плановете ви, знаейки какво се изисква от него, и какво трябва да очаква като краен продукт. Притежавайки един такъв албум с различни пози за фотографиране ще се чувствате по-сигурни, а и ще накарате своите модели да се отпуснат и съдействат изцяло.
1. Много лесна поза за мъжки портрет. Фокусът е от кръста нагоре, ръцете са скръстени отпред. Има две неща, за които трябва да внимавате – рамената трябва да са леко назад, коремните мускули трябва да се държат в напрежение.
2. Кръстосаните ръце работят добре и в цял ръст. Допълнително, помолете модела да постави единия си крак пред другия. Уверете се, че теглото на тялото не е разпределено по равно на двата крака – така позата ще изглежда изкуствена.
3. Резонен въпрос, който може да очаквате е – къде да дяна ръцете си? Решението е много просто. Налице са четири места, които трябва да запомните (смесени в различни комбинации с участието на двете ръце). Първото е отпуснати свободно отстрани. Второто на кръста, третото място е в джоба на панталона и четвъртият вариант е и двете ръце поставени на кръста. В допълнение, ръцете винаги трябва да изглеждат отпуснати, което означава без свиване на бицепси, освен ако не снимате културист.
4. Непринудена поза за изправен мъж. Мъжете наистина имат проблеми с поставянето на ръцете, така че карайки ги да бръкнат изцяло или частично в джобовете на панталона, или да си закопчават и разкопчават копчетата на сакото, което ще ви осигури постигането на естествена и спокойна поза.
5. Малко по-различен вариант на предишната поза. Някои елементи от облеклото, сакото, например, може да бъде заметнато през рамото, ръката леко пъхната в джоба на панталона, а краката трябва да се леко кръстосани.
6. За седяща поза скръстете единия крак в коляното върху другия, по начин, по който позата ще изглежда най-естествена и релаксираща. Снимайте леко отдолу.
7. Облягането на стената е друг вариант на изправеното позиране.
8. Страничното облягане на стената работи много добре и за ежедневни и за официални снимки.
9. Много непринудена поза за официален портрет. Различните неща, държани в ръка (например, лаптоп, книга или някакъв инструмент) може да послужат като емблема за това, с което се занимава моделът.
10. Въпреки противоположните мнения, няма нищо лошо да снимате мъжете докато седят на висок стол. За официален портрет това може да подчертае твърдостта и волята на мъжа.
11. Много непринудена поза за мъжки портрет на бюро. За да разкриете професията на модела може да поставите необходимите предмети на бюрото.
12. Малко по-различна поза на предишната, подходяща за официални портрети.
13. За да покажете работната обстановка като премахнете дистанцията, създавана от различни предмети, като бюрото, например, снимайте отзад, или отстрани. Резултатът ще е официална снимка, но и непринудена в същото време.
14. Мъж, подпрял се на бюрото с кръстосани в лактите ръце. Отново може да разположите някои предмети, които да указват професията на модела.
15. Използването на стол за опора може да направи портрета по-жив и интересен. Много подходяща поза за показване на креативни хора в тяхната работна обстановка.
16. Седенето на удобния стол обикновено работи, както за корпоративни, така и за официални портрети.
17. Лесна и естествена поза за мъж, седящ на земята. Опитайте различни посоки и ъгли на заснемане.
18. Друг вариант на позата, при която моделът седи на земята. Подходяща за снимки на открито.
19. Още една лесна и релаксираща поза за снимка на седящ на земята мъж.
20. Неофициална поза. Мъжът седи на земята, заедно с предмет или друг обект, който подсказва с каков се занимава.
21. И накрая – нека вашият модел изглежда наистина като главният герой във фотосесията. Не се притеснявайте да изрежете пространството плътно около лицето.
Показаните тук пози могат да бъдат ваша отправна точка, но не забравяйте, че няма нищо окончателно и задължително – всяка поза трябва да бъде разчетена спрямо обстановката и сценария на заснемане. Няма нужда да се прекалява с нищо. Всъщност, всичко, което ви трябва за да направите добър портрет е простотата. Лек фон, леко облекло, обикновени пози и естествен физически израз.